Impregnacja mchu – wszystko, co warto na ten temat wiedzieć!
Impregnacja mchu – wszystko, co warto na ten temat wiedzieć!

Dekoracje z mchu stają się coraz bardziej popularne w aranżacji wnętrz. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ mech stabilizowany jest niezwykle efektowny, urokliwy, bezproblemowy i, jeśli jest odpowiednio spreparowany, będzie cieszył Twoje oczy przez lata. Panele na ścianę czy obrazy z mchu coraz częściej można spotkać w biurach, instytucjach publicznych, czy prywatnych domach. Szukasz informacji, czym jest stabilizacja mchu? Zastanawiasz się, jak zaimpregnować mech i czy można to zrobić samodzielnie? W naszym artykule odpowiemy na nurtujące Cię pytania. Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego!

Jakie właściwości ma mech stabilizowany?

Ozdoby z mchu są świetną alternatywą dla roślin doniczkowych. Jaka jest przewaga mchu chrobotka (swoją nazwę zawdzięcza dźwiękowi chrobotania, który wydaje podczas zgniatania) nad kwiatami, które możemy uprawiać w domu? Przede wszystkim odpowiednio zaimpregnowany mech jest całkowicie bezobsługowy. Oznacza to, że nie wymaga podlewania, nawożenia, dostępu światła słonecznego, nie trzeba go przycinać, a jego gałązki się nie osypują. Co więcej, jest to produkt hipoalergiczny, nie zbiera kurzu, nie trzeba go czyścić ani pielęgnować. Ponadto doskonale wycisza wnętrza, stanowiąc skuteczną barierę dźwiękochłonną. Ten element dekoracyjny będzie pasował do każdego wnętrza, bez względu na to, w jakim stylu jest urządzone. Istnieją jednak pewne wymagania. Należy go umieszczać z dala od źródeł ciepła i światła oraz zadbać o utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu (40%), w którym się znajduje. No właśnie, jak ustabilizować mech, aby w niezmienionym stanie przetrwał w naszym domu lub biurze dekadę?

Na czym polega proces stabilizacji mchu i po co to robić?

Stabilizacja mchu polega na zastąpieniu znajdującej się w mchu wody mieszanką gliceryny i innych substancji konserwujących. Dzięki temu zachowuje swoją elastyczność, miękkość, strukturę i sprężystość. Trzeba pamiętać, że mech chrobotek reniferowy w naturze występuje w kolorze białym, beżowym lub szarym. Jeśli chcemy nadać mu kolor, na przykład zielony, na etapie impregnacji należy dodać do niego barwniki. Prawidłowo ustabilizowany mech nie rozrasta się, nie usycha, nie blaknie, ani nie żółknie. To niezwykle trwała i estetyczna dekoracja, która przy okazji jest przyjemna w dotyku. Warto też podkreślić, że wszystkie substancje wykorzystywane do konserwacji mchu są całkowicie bezpieczne dla alergików – mogą spokojnie wykorzystywać panele z mchu do aranżacji sypialni czy przedpokoju. Na pytanie, dlaczego warto stabilizować mech, częściowo już odpowiedzieliśmy – to piękna i uniwersalna dekoracja wnętrza, idealna dla każdej osoby, która tęskni za naturalnymi elementami w swoim najbliższym otoczeniu: domu czy biurze. Zielona ściana z pewnością wpłynie kojąco na domowników, a przy okazji jest to wyjątkowo modne rozwiązanie. Warto zastanowić się, jaka forma tego typu dekoracji będzie dla nas odpowiednia – donice ozdobne z mchem, a może mech poduszkowy na ścianie w Twoim salonie?

Jak zaimpregnować mech krok po kroku?

W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór ozdób wykonanych z różnych rodzajów mchu – od mchu prowansalskiego po mech płaski. Wszystkie są wykonane z surowca dostarczanego nam przez renomowanych dostawców z krajów Skandynawskich i Francji. To mech najwyższej jakości. Jeśli jednak chciałbyś spróbować samodzielnie zakonserwować mech, to poniżej przedstawiamy instrukcję, jak krok po kroku zaimpregnować mech w domowych warunkach.

  • Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w glicerynę o stężeniu 30%.
  • Glicerynę należy połączyć z gorącą wodą (proporcje 1:9). Mieszankę trzeba energicznie wymieszać, aby nie osiadła na dnie naczynia.
  • Do mikstury dodajemy pół łyżeczki kwasku cytrynowego i ponownie mieszamy.
  • Do naczynia wypełnionego mieszanką wkładamy mech reniferowy i ustawiamy je w jasnym pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Porost pozostawiamy w roztworze tak długo, aż proces stabilizacji mchu zostanie zakończony.
  • Po wyjęciu mchu z substancji konserwującej należy go rozłożyć na ręczniku papierowym i pozostawić do wyschnięcia.

Stabilizacja mchu z pozoru nie jest tak trudna, jakby się wydawało, prawda? „Z pozoru” jest tutaj jednak słowem-kluczem, ale o tym za chwilę. W internecie można znaleźć różne alternatywne sposoby preparowania mchu, na przykład w soli czy cukrze. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że gliceryna jest najbardziej skutecznym i prostym sposobem, który każdy może wypróbować w zaciszu własnego domu do konserwacji mchu, ale też gałęzi, kwiatów czy iglaków. Jeśli jednak nie masz duszy eksperymentatora i marzą Ci się profesjonalnie wykonane chrobotkowe panele, unikatowe kompozycje z mchu i roślin stabilizowanych, obrazy czy nawet donice z mchem, to najlepiej zamówić tego typu ozdoby w naszym sklepie. Jakie pułapki czyhają na amatorów preparowanego mchu? Czytaj dalej!

Preparowanie mchu w glicerynie – dlaczego warto zostawić to profesjonalistom?

Chociaż nasze wskazówki dotyczące tego, jak zaimpregnować mech, wydają się czytelne i dosyć proste do odtworzenia, to jednak jak w przypadku każdego procesu konserwacji, istnieje kilka haczyków.

  • Po pierwsze – stężenie roztworu. Gdy dodamy za dużo gliceryny, mech utraci swoje właściwości – zamiast być sprężysty i elastyczny, będzie kleisty i otłuszczony. Jeśli mikstura zawiera za mało gliceryny, to proces konserwacji się po prostu nie powiedzie.
  • Po drugie – częstym problemem jest ustalenie, kiedy proces stabilizacji mchu dobiegł końca. Zależy to od wielu czynników, na przykład: wilgotności powietrza panującej w pomieszczeniu, gatunku mchu czy wieku porostu. Konserwacja może trwać od 3 dni do nawet kilku tygodni.


Mech chrobotek, prowansalski czy poduszkowy to piękna ozdoba, która pasuje do każdego wnętrza. Z naszego artykułu dowiedziałeś się, jakie właściwości ma mech stabilizowany, jakie są metody preparacji porostów i jak zaimpregnować mech samodzielnie. Teoretycznie nie jest to takie trudne, ale w praktyce może na nas czekać kilka pułapek. Metoda prób i błędów w takich przypadkach wydaje się nieunikniona. Jeśli jednak nie masz czasu, cierpliwości lub pierwsze próby samodzielnej impregnacji mchu zakończyły się niepowodzeniem, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl