Mech chrobotek: czym charakteryzuje się ta popularna roślina dekoracyjna?
Chrobotek reniferowy nazywany popularnie mchem, dokładnie rzecz ujmując należy do królestwa grzybów, a nie roślin. Dlatego bliżej mu do porostów niż mchów, jednak przez swój „puszysty” wygląd jest nazywany mchem. Chrobotek rośnie naturalnie w północnej Europie, w krajach skandynawskich, stąd też wzięła się jego nazwa – reniferowy, ponieważ jest też przysmakiem reniferów. Jedna z odmian chrobotka występuje również w Polsce, jednak u nas nie ma tak dobrych warunków, jest rzadsza i częściowo pod ochroną. Mech chrobotek używany w Polsce jest sprowadzany ze Skandynawii, gdzie jego pozyskiwanie jest unormowane prawnie.
Chrobotek, którego używamy jest zbierany ręcznie ze skandynawskich polan i w 100% naturalny. Możemy przenieść go do naszych domów i biur, poczuć leśny klimat oraz cieszyć się jego soczystą zielenią, miękkością i pięknym wyglądem.
Jak opiekować się chrobotkiem reniferowym?
Jedną z największych zalet chrobotka reniferowego są jego niskie wymagania. Mech po zebraniu w czasie największego wzrostu (od maja do października) poddawany jest procesowi stabilizacji i zostaje zaimpregnowany. Dzięki temu przestaje rosnąć i nie ma potrzeby podlewania go, nawożenia czy przycinania. Jedyne czego potrzebuje to odpowiednia wilgotność powietrza. Zakres pożądanej wilgotności to 40–60%, dlatego też chrobotek jest idealnym naturalnym wilgotnościomierzem, gdyż są to wartości, które są najlepsze również dla ludzi. Jeżeli chrobotek jest puszysty i miękki w dotyku oznacza to, że wilgotność jest odpowiednia także dla ludzi. Gdy mech staje się twardszy w dotyku oznacza to, że wilgotność jest za niska i warto kupić nawilżacz powietrza. Zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywamy nie jest dobre dla zdrowia ludzi i zwierząt domowych. Jeżeli masz w domu drewniane meble – stół z naturalnym blatem, komodę, drzwi czy drewniane schody również zwróć uwagę na wilgotność powietrza. Szczególnie w czasie sezonu grzewczego warto dbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w domu, gdyż drewniane elementy aranżacji wnętrz mogą się „rozsychać”.
Ponadto mech nie potrzebuje światła, idealnie sprawdzi się wiec w pomieszczeniach bez okien – łazienkach, korytarzach, salach konferencyjnych itd. Dzięki temu, że jest zaimpregnowany nie stanie się siedliskiem grzybów, pleśni ani insektów w otoczeniu bez dostępu do światła.
Chrobotek reniferowy – zastosowanie
Mech ma właściwości antystatyczne, hipoalergiczne oraz dźwiękochłonne i jest wskaźnikiem wilgotności powietrza i może stać się jego naturalnym oczyszczaczem. Barwiony naturalnymi barwnikami ma kilkanaście wersji kolorystycznych, które można dopasować do dowolnie urządzonego wnętrza. Jasnozielony ożywi wnętrze, ciemniejszy odcień uspokoi i przywoła na myśl las.
Mchem można wyłożyć całe ściany i wolne przestrzenie, ponieważ jest świetnym elementem zarówno dekoracyjnym, jak i reprezentacyjnym. Możemy używać go w formie obrazów, podświetlanych dodatków oraz do tworzenia logotypów i reklam. Świetnie wygląda we wnętrzach skandynawskich oraz nowoczesnych np. z betonem architektonicznym, a także we wnętrzach rustykalnych czy industrialnych z dużą ilością drewna i ciepłymi kolorami. Dzięki temu, że chrobotek nie zbiera kurzu i pochłania toksyny jest idealny dla alergików.