Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Promocje
Mech Chrobotek Reniferowy Grass Green 5 kg
Mech Chrobotek Reniferowy Grass Green 5 kg

449,00 zł

Cena regularna: 469,00 zł

szt.
Zielona ściana z mchu prowansalskiego NA WYMIAR (cena z  1m2)
Zielona ściana z mchu prowansalskiego NA WYMIAR (cena z 1m2)

1 598,00 zł

Cena regularna: 1 849,00 zł

m2
Kompozycje z mchów oraz roślin stabilizowanych NA WYMIAR (cena za 1m2)
Kompozycje z mchów oraz roślin stabilizowanych NA WYMIAR (cena za 1m2)

1 985,00 zł

Cena regularna: 2 349,00 zł

m2
Mech Chrobotek Reniferowy Dark Green 5 kg
Mech Chrobotek Reniferowy Dark Green 5 kg

449,00 zł

Cena regularna: 469,00 zł

szt.
Donica z mchem na wymiar (cena za 1m2)
Donica z mchem na wymiar (cena za 1m2)

1 998,00 zł

Cena regularna: 2 299,00 zł

m2
Obraz z mchem na wymiar (cena za 1m2)
Obraz z mchem na wymiar (cena za 1m2)

2 049,00 zł

Cena regularna: 2 499,00 zł

m2
Zielona ściana PREMIUM z mchu chrobotka NA WYMIAR  (cena za  1m2)
Zielona ściana PREMIUM z mchu chrobotka NA WYMIAR (cena za 1m2)

1 699,00 zł

Cena regularna: 1 899,00 zł

m2
Mech Chrobotek Reniferowy Medium Green 5 kg
Mech Chrobotek Reniferowy Medium Green 5 kg

449,00 zł

Cena regularna: 469,00 zł

szt.
Mech Chrobotek Reniferowy Spring Green 5 kg
Mech Chrobotek Reniferowy Spring Green 5 kg

449,00 zł

Cena regularna: 469,00 zł

szt.

Nowoczesne style dekoracyjne często zawierają mało elementów naturalnych. W końcu z nowoczesnością kojarzy się głównie szkło i stal. Tam, gdzie kiedyś umieścilibyśmy naturalne drewno sosnowe, teraz widzimy plastik w jasnych kolorach. Warto więc mieć w domu lub biurze choć drobny element, który przypomni nam o naturze, która czeka na zewnątrz. Może to być roślina, choć coraz częściej decydujemy się na mniej wymagające ozdoby wykonane z oczyszczonego mchu chrobotka fińskiego. Dlaczego często jest to lepsze rozwiązanie?

Mech chrobotek fiński oczyszczony

Mech chrobotek - czym jest?

Mchy to rośliny, które przystosowały się do życia w nawet najmniej przyjaznym środowisku. Dlatego właśnie spotkać je możemy zarówno w lasach, jak i… pomiędzy płytami chodnikowymi. Wymagają tylko odpowiedniej wilgotności. Nazywane są organizmami pionierskimi i ich działanie przyczynia się do powstawania odpowiednich warunków do wzrostu dla bardziej wymagających roślin. Używanie nazwy “mech” dla chrobotka fińskiego jest więc trochę na wyrost. Wbrew powszechnie przyjętej nomenklaturze jest to rodzaj porostu. Poprzez swoje duże podobieństwo (zarówno we właściwościach, jak i wyglądzie) do mchu, taka nazwa zwyczajowa się przyjęła. Rośnie on właściwie na całym świecie, w tym również w Polsce, jednakże ze względu na jego częściową ochronę gatunkową na potrzeby ozdobne sprowadzany jest on między innymi z Finlandii. Jego nazwa wywodzi się od charakterystycznego chrzęstu, który wydaje podczas zgniatania. Występować może również pod innymi określeniami, na przykład chrobotka reniferowego (ze względu na to, że jest elementem diety tych zwierząt).

Mech chrobotek fiński a rośliny doniczkowe

Choć wydawać by się mogło, że posiadanie ozdoby z mchu oraz zwykłej rośliny jest do siebie bardzo podobne, występują tu dość poważne różnice. Można wręcz stwierdzić, że chrobotek medium green i monsterę łączy głównie barwa. Przede wszystkim, rośliny wymagają opieki. Polega ona na regularnym podlewaniu, okazjonalnym nawożeniu oraz zapewnieniu odpowiedniego nasłonecznienia. Na liściach zbierają się także drobinki kurzu, które należy (ze względów estetycznych oraz zdrowotnych) regularnie usuwać. Te problemy nie występują w przypadku mchu dekoracyjnego, na przykład chrobotka dark green. Możemy więc bez problemu zostawić go w mieszkaniu i wyjechać na dwutygodniowy urlop. Dlatego też jest to doskonała ozdoba do biura, gdzie trudno jest ciągle pamiętać o podlewaniu.

Jak powstaje chrobotek spring green?

Pierwszym przygotowania mchu jest jego oczyszczenie. Podczas tego procesu usuwa się z niego wszelkie igliwie, liście i inne zanieczyszczenia. Mech chrobotek fiński oczyszczony musi zostać poddany procesowi konserwacji. W tym celu całą wodę, która się w nim znajduje (a jest jej sporo) zastępuje się specjalną mieszanką substancji konserwujących. Następnie konieczne jest jego pofarbowanie. W środowisku naturalnym mech chrobotek fiński występuje w kolorach szarym lub białym. Aby uzyskać chrobotek w barwie grass green, czy też spring green konieczne jest więc dodanie odpowiednich pigmentów. Nie ma to jednak wpływu na bezpieczeństwo gotowego produktu. Wszystkie wykorzystywane w tym procesie substancje są bezpieczne dla zdrowia i nie wywołują reakcji alergicznych. Kiedy więc już mamy chrobotek w kolorze olive green, wystarczy umieścić go na odpowiednim podłożu. Możemy już cieszyć się widokiem leśnej ściółki w naszym domu.

Jak dbać o mech ozdobny?

Ze względu na odpowiednie spreparowanie mech ozdobny nie wymaga podlewania ani odkurzania. Co prawda, jeśli wilgotność w pomieszczeniu spadnie poniżej czterdziestu procent, może nieco zmienić swój wygląd, ale jeśli wróci ona do odpowiedniego poziomu, mech odzyskuje swoją sprężystość. Jest to więc dobry wskaźnik wilgotności, przydatny także dla człowieka. Nasze organizmy również wolą wyższy poziom wilgoci w powietrzu. Jeśli chodzi o codzienną pielęgnację, to jest ona niezbyt wymagająca. Przede wszystkim najlepiej umieszczać ozdoby z mchu w miejscach umiarkowanie nasłonecznionych. Należy unikać także bliskości źródeł ciepła.

Gdzie umieścić ozdobę z mchu chrobotka fińskiego?

Dzięki swoim żywym kolorom oraz bezproblemowemu użytkowaniu chrobotek fiński to idealna ozdoba do niemal każdego pomieszczenia. Ozdoba umieszczona w reprezentacyjnym miejscu salonu przyciągnie wzrok gości i uzupełni naturalnym elementem nawet nowoczesne wnętrze. W przypadku instalacji w sypialni pomoże zrelaksować się nawet po ciężkim dniu. Mech w łazience, w połączeniu z płynącą wodą może przypomnieć nam przebywanie nad brzegiem leśnego potoku. Dzięki wykorzystaniu mchu ozdobnego w pomieszczeniach biurowych zyskają one mniej oficjalny charakter i pozwolą łatwiej się zrelaksować.

 

Ozdoby z mchu fińskiego to świetne uzupełnienie dekoracji pomieszczenia, niezależnie od tego, jaki styl wystroju preferujemy. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oczyszczonego mchu chrobotka fińskiego, który pozwoli na stworzenie fantazyjnych oraz intrygujących dekoracji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl